Pierwszy kościół
Niewielka Parafia Drochlin leży między dwoma miasteczkami Lelowem i Koniecpolem w powiecie Włoszczowskim, woj. Kieleckie. Pierwsze wzmianki historyczne, podają, że w połowie XV wieku stoi tu kościół parafialny drewniany pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba Apostołów, którego to kościoła patronem był prepozyt krakowski. Do prepozyta należy rozległy folwark, mający 11 łanów, dwie niwy i wielkie pole. Do plebana należał 1 łan i 2 karczmy z rolą, do kmieciów 11,5 łanów.
W 1728 r. ks. Franciszek Kobielski, biskup Antipolitański, sufragan i prepozyt krakowski, ów kościół w Drochlinie przebudował i dnia 1 maja 1729 pokonsekrował pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba Apostołów oraz umieścił w głównym ołtarzu relikwie św. męczenników: Perfekta i Faustyny. Następnie ks. Romuald Winczewski, miejscowy proboszcz, dobudował dwie nowe kaplice boczne, kościół gruntownie wyrestaurował, odnowił, sprawił organ, zaś bp Tomasz Teofil Kuliński dokonał poświęcenia w 1874 r.
Kościół ten zbudowany z drzewa, składał się z nawy, nieco węższego, ale nie wyższego prezbiterium i z dwóch bocznych kaplic, nadających mu kształt krzyża. Ten starożytny, niemal unikalny kościół stał we wsi Drochlin do roku 1958.