Dzwony i kapliczka
W kruchcie jest czarna marmurowa płyta, obsadzona w drew, odrzwiach kościelnych.
D.T. + O.M.
Wstrzymaj się kto tu przychodzisz
Ot na moim grobie stoich
Wiedz co mnie dziś toż y tobie
Żyjesz, jutro będziesz w grobie.
Proszę Cię pókiś na ziemi
Wspieraj nas modły swojemi
Może dla nas i dla siebie
Sprawisz że będziemy w niebie
X. Stanisław Mastalski.
Urodzony w Krzeczowie R.P. 1792 urząd Pasterza duchownego jako pleban w Łukowicy lat 6 w Drochlinie lat 8 y tu umarł Roku P. 1813 dnia 23 maja.
W kaplicy od południa znajdują się pomniki: (blacha) X. Józef Pawłowski prob. Droch. przeżywszy lat 65 + 27 maja 1921 r.
Pokój jego duszy (Żelazny): ś.p. Ks. Tomasz Romuald Winczewski prob. p. Drochlin przeżywszy lat 87 + d 12 lipca 1892 r prosi o Zdrowaś Marja. Tą pamiątkę kładą krewni z Warszawy.
Zakrystia mieści się po str. Ew. Wchodzimy przez niskie oryginalne drewn. odrzwia ozdob. kolumnami. Dwa ornaty i kapa z polskich pasów szlacheckich, czerwony ornat z pięknym słupem z 18 w.
Monstrancja z nap: "X. Piotr Palczewski Jan S Marchocki 1749r". Relikwiarz metalowy w kształcie krzyża z rel. św. Salomei.
Starodawny srebrny, złocony kielich:
"A.R. Franciscus Małecki paro. Koziegłovien. Ecclesiae Kozieglovien. legavit A.D 1692 oreturpro eo, executor testamenti R.I.P.P.I.K... uraven"
Czasza ozdobiona liściastym ornamentem, podstawa na 6 półokrągłych wyskokach. I drugi z XVII w. Kielich ozdobiony bogatą płaskorzeźbą. Nowy kielich ofiarowany przez Michała i Katarzynę Kłosowiczów 1914r.
Z zakrystji, oświetlonej 1 oknem, wyjście na ambonę.
Dzwony Na większym:
"Kosztem par. Drochlin 1922. Wzywaj wszystkich do modlitwy i jedności z Kościołem Chrystusowym.."
Na mniejszym:
"Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi św. roku 1922 staraniem X. A. Stali a kosztem par. Drochlin".
Większy - Jakub, mniejszy - Filip.
Przed kościołem stoi kolumna z figurą Niepokalanej Matki Bożej.
"O Matko Boska Marjo Najświętsza Niepokalanie bez grzechu poczęta módl się za nami do Pana Jezusa, którzy się do Ciebie z ufnością uciekamy" Ksiądz Wincenty fundator.
Od str. połud.-zach. przy kościele rośnie lipa mająca nad 6 łokci obwodu, modrzewie, klon płaczący, wreszcie kasztany.
Oparkowanie cmentarza cegłą kryte. (piramidalnie 2 cegły ku sobie w ukos i smołą oblane, praktyczne.)
Metryki chrztów, podłużne od 1750-1760 r. rozpoczęte przez ks. Piotra Palczyńskiego prob. Droch. Drugą książkę chrztów ślubów i zmarłych rozpoczął w 1785 r. Ks. Fran. Chmielowski curat. dr., który um. 1 marca 1788 r. mając lat około 50 " jacet in coemeterio ad occasum".
Dn. 16 grudnia 1795 r. um. p. Krzysztof Łyszkowski dziedzic Drochlina poch. na cmentarzu przed głównymi drzwiami. Metryki kończą się na roku 1800 - ym.
W 1763 r. ks. Jan Kleczkowski prepozyt Lelowski chrzci córkę Jana Ścibor Marchockiego, chorążego Smoleńskiego i Marjanny żony tegoż, dając imiona Krescencja Juljanna, Justyna.
Za Drochlinem, przy drodze do Lelowa stoi kapliczka III upadku P.J. w 1897 r. na miejscu dawnej postawiona przez Pawła Kocelę z Drochlina, który 35 lat był kościelnym i stara się by tu czasem mszę św. odprawiano. On to wiózł mnie do Lelowa, a gdym go zapytał ile się należy? odpowiedział:"dobre słowo!.."
Zygmunt Chmieleński, pułkownik w 1863 r. z polecenia Rządu Nar. w Drochlinie po sądzie wojennym kazał rozstrzelać lekkomyślnego majora Iskrę - Sokołowskiego za różne gwałty i winy. Umierał jednak po bohatersku wołając: Jeszcze Polska nie zginęła! Było to na błoniu w drodze do Koniecpola. Pochowano go z północnej strony wsi o kilka kroków od drogi pod wierzbą. Podobno szczątki jego były naruszone przez owczarzy-guślarzy. Szczoda młodego życia, które skutkiem lekkomyślności marnie zgasło. Zaś 19 XII 1863 r. Moskale rozstrzelali w Radomiu bohaterskiego Z. Chmieleńskiego. Radomianie uczcili go pomniczkiem w omurowaniu cmentarza kościelnego przy furcie po Bernardyńskiej.